Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 8       Lapozás: 1-8

Intézménymutató: MAGYARORSZÁGI NÉMETEK SZÖVETSÉGE >> Magyarországi Német Dolgozók Kulturális Szövetsége


1955. július 18.

Az MDP PB döntött a Magyarországi Német Dolgozók Kulturális Szövetségének megalakításáról.

1955. október 1.

A Freies Leben ettől kezdve hetilapként jelent meg.

A Freies Leben szerkesztőségében megalakult a magyarországi németek hivatalos szervezete, a Magyarországi Német Dolgozók Kulturális Szövetsége (Kulturverband der Deutschen Werktätigen in Ungarn). Az alakuló ülésen a Népművelési Minisztérium részéről Nagy Endre, Frank László a Freies Leben főszerkesztője, Eugen Holly szerkesztő, Fürst György (Georg Fürst), Ilosvay Ferenc (Franz Ilosvay), Konrád Tamás (Thomas Konrad) újságírók és Wild Frigyes vett részt. Wild Frigyest kinevezték főtitkárnak és egy öttagú grémiumot állítottak mellé az ügyek vitelére.

1955. december 3.

A Szövetséget felvették a Hazafias Népfront tagjai közé.

1956. január

A Szövetség és a Népművelési Minisztérium az NDK-tól 100 táblaképet kapott Schiller és Beethoven életéről. A budapesti kiállítás után a Szövetség az anyagot a február 4-13. és február 18-27. közötti vidéki kultúrkörutakra is elvitte.

1956.

A Népművelési Minisztériumtól a Szövetség kapott egy Wauxhall típusú személygépkocsit.

1957. október vége

Az NDK Népi Kamarájának delegációja Magyarországra látogatott. A delegáció egy része felkereste a Szövetséget, október 30-án a pécsi főiskolát és október 31-én Bóly és Gara német lakosságát. Wild Frigyes a megbeszélések során kiemelte, hogy nemcsak a tánccal és dalokkal kellene a Szövetségnek törődnie, hanem az emberek életével, hétköznapjaival is. Külön kiemelte a családegyesítés problémáját.

1957. november vége

A soproni színházban német estet rendeztek a Szövetség és a Neue Zeitung szervezésében, amit megtekintett a Művelődési Minisztérium képviseletében Farkas László és az NDK kultúrattaséja is. Az est nyelve a német és a magyar volt. A rendezvényről beszámolt a Kossuth Rádió és az újságok is.

1958.

A Szövetség felvette a Magyarországi Német Dolgozók Demokratikus Szövetsége (Demokratischer Verband der Deutschen Werktätigen in Ungarn) nevet.

Az NDK Tudományos Akadémiája Néprajzi Intézetének 4 munkatársa tanulmányútra érkezett Magyarországra a német települések feltérképezésének szándékával. Egy fényképészt is hoztak magukkal, aki a "Magyarországi német népviseletek" című képeskönyvhöz felvételeket készített. A Szövetség 20 000. Ft-tal támogatta az utat és a kutatást.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>